Svátek má: Ctirad

Zprávy

Velikost textu:

WP: Šéf Rostechu: nový závod ve zbrojení zničí svět, stačí jen jiskra!

WP: Šéf Rostechu: nový závod ve zbrojení zničí svět, stačí jen jiskra!

Nedávno zveřejněný americký strategický dokument hovoří o vývoji amerických jaderných zbraní, který by mohly vést k novému závodu ve zbrojení, varoval v rozhovoru s The Washington Post Sergej Čemezov, šéf ruské státní společnosti „Rostech“.

Sergej Čermezov, šéf společnosti Rostech
12. února 2018 - 04:20

Podle něj může v tomto případě snadno dojít ke konfliktu a vzhledem k počtu zbraní na světě v něm nebude žádný vítěz.

Jeden z hlavních představitelů Vladimira Putina, šéf státní společnosti „Rostech“, Sergej Čemezov, v rozhovoru s The Washington Post uvedl, že Rusko a Spojené státy se blíží k novému závodu ve zbrojení. Podle něj to ukazuje, jak negativně geopolitické spory ovlivňují systém kontroly jaderných zbraní.

Čemezov se domnívá, že je nepravděpodobné, že by smlouva START III mohla být rozšířena vzhledem k současnému stavu vztahů mezi oběma zeměmi. „Jak můžeme hovořit o dalších jednáních o snižování zbraní, pokud si nedůvěřujeme?" řekl v rozhovoru. Jak noviny uvedly, Čemezov je jedním z nejvyšších ruských úředníků, který nedávno vyjádřil skepticismus ohledně vyhlídek na pořádání nových rozhovorů mezi Ruskem a Spojenými státy.

NI: Spojené státy mohou zatáhnout Rusko do výměny jaderných úderů!

A obzvláštní obavy Ruska jsou vyvolány nedávno zveřejněným dokumentem ministerstva obrany USA, v němž je doporučení na vytvoření nové jaderné zbraně. „To povede k novému závodu ve zbrojení, protože budeme muset dělat totéž co Američané," řekl Čemezov. „A pak jedna jiskra stačí. Vzhledem k počtu zbraní na světě dnes nebudou žádní vítězové, svět bude zničen."

Čemezov od doby, kdy byl v KGB se přátelí s Putinem, uvedl autor článku  tím, že i jeho jméno je na seznamu amerických sankcí. „Oni si myslí si, že lidé z tohoto seznamu budou rozrušeni, přijdou k Američanům a řeknou: „Ano, my jsme s vámi" a "“pojďme společně svrhnout Putina." Naopak to mělo opačný účinek. Všichni lidé na seznamu podporují Putina," zdůraznil Čemezov v rozhovoru.

Přiznal také, že očekávál, že USA budou mít po příchodu Trumpa, stejně jako za mladšího George W. Bushe, k Rusku přívětivější politiku. Oslabení sankcí by pomohlo jeho společnosti posílit obchodní vztahy s americkými partnery jako Boeing, s nimiž již pracují na výrobě náhradních dílů pro titanová letadla.

Nyní je nová americká jaderná strategie v Rusku vnímána jako indikace toho, že Trump neplní svůj slib o nastolení vztahů s Moskvou. Podle ruských odborníků, poznamenal publikace, to může vést nejen k závodům ve zbrojení, ale také k vážné vojenské krizi, a přímému vojenskému střetu mezi Spojenými státy a Ruskem.

Současně, jak uvádí autor článku, se ale Rusko již zabývá modernizací svých jaderných arzenálů. A pokud by taková opatření v rámci Obamovy administrativy nevyvolaly alarm, situace je mnohem vážnější, tvrdí odborníci pro Washington Post.

Perličkou rozhovoru pak byla skutečnost, že Sergej Čemezov, v rozhovoru pro Washington Post připustil možnost prodeje ruského raketového systému S-400 Spojeným státům, bude-li to Washington přát.

Novinář se ptal Čemezova jaký je strategický cíl dodávat ruské systémy S-400 Turecku, zemi, která je členem NATO. Příslušná dohoda mezi Moskvou a Ankarou vešla ve známost v září.

„Systém S-400 není k útoku, je to obranný systém. Můžeme ho prodat i Američanům, pokud si to budou přát. Takže problém z hlediska strategie tady není. A nevidím žádný problém pro Rusko z hlediska bezpečnosti. Naopak, je-li země je schopna chránit svůj vzdušný prostor, bude se cítit jistější. A ti, kteří přemýšlejí o útoku na zemi, si to budou myslet dvakrát rozmyslet,“ řekl Chemezov (mimochodem v ruském parlamentu na to reagovali slovy, že takový prodej Spojeným státům by se musel hodně promyslet – pozn. red.).

Podle něj by mnoho států rádo mělo takové zbraně, takže poptávka po nich je velká.


S-400 „Triumph" je nejnovější protiletadlový raketový systém dlouhého dosahu. Je navržen tak, aby ničil letadla, balistické střely, včetně křídlatých raket středního dosahu, a může být také použit proti pozemním cílům. Dosah S-400 je 400 kilometrů, je schopen zničit cíle v nadmořské výšce 30 kilometrů. Ve službách ruské armády je od roku 2007.

(kou, prvnizpravy.cz, washingtonpost.com, foto: arch.)